هیئت فرهنگی عشاق الحسن علیه السلام کاشان - اينجا توبه‌ آدم‌ پذيرفته شد

 

  Aparat-Icon-Gary   Instagram-Icon-Gary   Telegram-Icon-Gary

  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 031-55242321

از مكان‏هاى محترم در مسجدالحرام، در كنار كعبه، حطيم است و مردم در اين قسمت براى دعا جمع میشوند و به يكديگر فشار مى ‏آورند.

حطيم از آغاز مورد توجه مسلمانان بوده و مردم براى استغاثه و دعا در آنجا جمع مى ‏شوند. خواندن نماز در اين قسمت فضيلت بسيار دارد و مورد سفارش قرار گرفته است.

Hatim

 

arrow orمكان حطيم:
اينكه آيا حطيم تنها‌‌ همان محدوده كنار حجر الأسود و باب كعبه را شامل مى ‏شود يا وسعت بيشترى‏ دارد، اختلاف است.
در روايتى از امام صادق عليه السلام، تنها همين موضع را حطيم مى‏ نامند. چنان‏كه شيخ صدوق نيز آورده است­ كه حطيم فاصله ميان درِ كعبه و حجر الاسود را گويند، جايى كه خداوند توبه آدم را پذيرفت. (محلي كه در برخي روايات به عنوان ملتزم شناخته مي‌شود.)
تعريف ديگر، حطيم قسمتى از سطح مسجد الحرام است كه از حجر الاسود آغاز مى‏شود و به سمت اصل چاه زمزم در فاصله نزديك كعبه و از آنجا تا مقام ابراهيم و پس از آن تا حجر اسماعيل ادامه مى ‏يابد. اين محدوده را تا ديوار كعبه «حطيم» می نامند.
در تعريف ديگر كه از آنِ حنفى‏‌ها دانسته شده، حطيم محدوده داخلى حِجْر اسماعيل است.

 

arrow orعلت نامگذاري:
معاوية بن عمّار: از امام صادقعليه السلام درباره حطيم پرسيدم. فرمود: «مي‌ان حجر الأسود و درِ كعبه است». پرسيدم: چرا به آن، حَطيم مى ‏گويند؟ فرمود: «چون در آنجا مردم همديگر را فشار مى‏ دهند».
به اين علت آن را «حطيم» ناميده ‏اند كه از كعبه كاسته شده و كعبه در اينجا شكسته است.
در دوران جاهليت، در اين مكان نفرين مظلومان در حق ظالمان مستجاب مى ‏شده و ظالمان به هلاكت مى‏ رسيدند؛ لذا اين امر موجب شد مردم نسبت به يكديگر ستم نكنند و سوگند خوردن در نظرشان حرمت داشته باشد.
در وجه تسميه حطيم، همچنين آمده است: از اين جهت بدين نام خوانده شد كه مردم در آنجا با سوگند درهم فرو كوبيده مى شدند و كمتر پيش مى‏ آمد كه كسى ستمكارى را نفرين كند و هلاك (و درهم كوبيده- حطيم-) نشود.
و به روايت اخبار مكه ازرقى‏ كمتر موردى بوده كه كسى در آنجا گناه مرتكب شود و سوگند (بى‏ گناهى) بخورد و در مجازاتش تعجيل نشود.

 

arrow orفضيلت حطيم:
از پيامبرصلى الله عليه و آله نقل شده است: بهترين و پاك ­‌ترين مكان‏هاى روى زمين نزد خداوند، فاصله ميان ركن اسود و مقام ابراهيم عليه السلام است كه اين مكان باغى است از باغ‏هاى بهشت، پس كسى كه چهار ركعت در آن نماز گزارد، از عرش ندا مى ‏رسد «اى بنده من، گناهان گذشته‏‌ات بخشيده شد».

از پيامبرصلى الله عليه و آله نقل‏ شده كه فرمودند: هرگاه امت پيامبرى هلاك مى‏ گرديد، آن پيامبر خود را به مكه مى‏ رساند و در آنجا به اتفاق همراهان، به عبادت مى‏ پرداخت تا از دنيا مى‏ رفت. لذا مي‌گويند در محدوده حطيم؛ يعنى ميان ركن، مقام تا زمزم وحِجر اسماعيل عليه السلام، ۹۹ تن از پيامبران الهى؛ مدفونند.
پيامبر خداصلى الله عليه و آله: كنار درِ كعبه، جبرئيل، دو بار امام جماعت من شد [و من به او اقتدا كردم‏].

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

1135113
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه گذشته
بازدید کل
383
292
1363
20198
1135113
امروز: دوشنبه، 29 مرداد 1397

تماس با ما

آدرس: کاشان، خیابان غیاث الدین جمشید کاشانی، حرم الحسن (علیه السلام)

تلفن گویا : 55242321-31(98+)

صندوق پیامک : 20001018

پست الکترونیک: info@hasanjan.ir

چه کسی آنلاین است؟

ما 45 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم