هیئت فرهنگی عشاق الحسن علیه السلام کاشان - راه های گمراهی در مسیر زندگی

 

  Aparat-Icon-Gary   Instagram-Icon-Gary   Telegram-Icon-Gary

  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 031-55242321

عوامل مختلفی وجود دارد که منجر به گمراهی و انحراف انسان از مسیر راستین و حقیقی که خداوند برای تکامل او در نظر گرفته است، می شود، البته گاه انسان با چشم بستن بر حقیقت، خود به دست خویش زمینه ساز ورود به مسیر گمراهی و کج روی می شود.

930630

آنچنان است که خداوند در آیه 17 سوره مبارکه فرقان می فرماید: "و یاد کن روزی که خداوند مشرکان و آنچه را به جای آن می پرستیدند (در یک جا) محشور کند، پس (به معبودهای آنان) گوید: آیا شما بندگان مرا گمراه کردید یا خودشان راه را گم کردند؟"

بنابر آیات قرآن عوامل مختلفی برای انحراف و گمراهی انسان برشمرده شده است:

arrow orرفیق و دوست بد؛ "لقد اضّلنی عن الذکر" دوست بد مرا گمراه کرد. در روایت است که تنهایی از رفیق بد بهتر است.

همچنین از رسول خدا (ص) پرسیدند: بهترین دوست کیست؟ حضرت (ص) فرمودند: "کسی که دیدارش شما را یاد خدا بیندازد و گفتارش به علم شما بیفزاید و کردارش یاد قیامت را در شما زنده کند. "

arrow orهوا و هوس؛ "و لاتتبع الهوی فیضّلک عن سبیل الله" از هوس های خود پیروی نکن که تو را از راه خدا منحرف می کند.

از این رو است که پیامبر گرامی اسلام (ص) می فرمایند: "در زير آسمان هيچ بتي در نزد خدا بزرگتر از هوي و هوسي كه از آن پيروي كنند، وجود ندارد."

از سوي ديگر هوي پرستي سرچشمه كفر و بي ايماني است. چنان‌ كه خداوند مي ‌فرمايد: "فلا يصّدنك عنها من لا يؤمن بها و اتبع هواه"؛ تو را از ايمان به قيامت باز ندارد كسي كه ايمان به آن ندارد و پيرو هواي خويش است. (طه،16).

arrow orدانشمندان منحرف؛ "یکتبون الکتاب بایدیهم ثمّ یقولون هذا من عندالله" مطالبی را با دست خود می نویسند و می گویند این از طرف خداوند است.

امام علی (ع) می فرمایند: "و دیگری که ادعای دانشمندی می کند و دانشمند نیست؛ زیرا از نادانان نادانی هایی فرا گرفته است و از گمراهان گمراهی هایی و دام هایی از رسن های فریب و سخنان دروغ برای مردم گسترده است."

arrow orرهبران گمراه؛ "و اضلّ فرعون قومه" فرعون قوم خود را گمراه کرد.

برای همین است که قرآن در آیات 66 و 67 سوره مبارکه احزاب می فرماید: "ای کاش ما از خدا و پیامبر اطاعت می‌کردیم، خدایا! ما از بزرگان خود (به خاطر تعصب کورکورانه) پیروی کردیم و آنان ما را گمراه ساختند."

امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند: "هر کس هدایت را از کسی که اهل آن نیست طلب کند، گمراه می شود."

همچنین آن حضرت (ع) فرموده اند: "به اهل بیت پیامبرتان (ص) بنگرید و از راه و روش آنان جدا نشوید ... از آنان پیشی نگیرید که گمراه می شوید و از ایشان عقب نمانید که هلاک می شوید."

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: "هر کس به گمراهی دعوت کند تا زمانی که از آن برنگردد پیوسته مشمول غضب الهی است."

arrow orشیطان؛ "انه عدوٌّ مضلّ مبین" قطعا شیطان گمراه کننده آشکاری است.

خداوند در سوره مبارکه یس می فرماید: "شيطان اعمالشان را در نظرشان جلوه داد و آنها را از راه باز داشته از اين رو هدايت نمي‌شوند.

arrow orاکثریت گمراه؛ "و ان تطع اکثر من فی الارض یضلّوک عن سبیل الله" اگر از اکثریت کسانی که در زمین هستند پیروی نمایی، تو را از راه خدا منحرف می کنند.

arrow orوالدین گمراه؛ "انّا وجدنا آباءنا... و انّا علی آثارهم مقتدون" همانا ما والدین خود را بت پرست یافتیم و به آنان اقتدا کردیم.

 

پی نوشت ها:

  1. دقایقی با قرآن
  2. نهج البلاغه
  3. بحارالانوار

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

1136619
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه گذشته
بازدید کل
125
1253
2869
20198
1136619
امروز: چهارشنب، 31 مرداد 1397

تماس با ما

آدرس: کاشان، خیابان غیاث الدین جمشید کاشانی، حرم الحسن (علیه السلام)

تلفن گویا : 55242321-31(98+)

صندوق پیامک : 20001018

پست الکترونیک: info@hasanjan.ir

چه کسی آنلاین است؟

ما 79 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم