هیئت فرهنگی عشاق الحسن علیه السلام کاشان - گفتگو با محسن فرهمند خواننده دعای عهد معروف

 

  Aparat-Icon-Gary   Instagram-Icon-Gary   Telegram-Icon-Gary

  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 031-55242321
گفت و گو با محسن فرهمند خواننده دعای عهد معروف + صوت

صدای ماندگار عهد دیرینه ما

ضبط را از دعای عهد شروع کردم و مدت هشت دقیقه بدون وقفه‌ دعا را خواندم. بعد از ضبط، من و صدابردار تا اندازه‌ای منقلب شده بودیم که آن روز دیگر نتوانستیم دعای دیگری را ضبط کنیم.
Farahmand-M-02
خوب شد که صدایش را به این گفت‌وگو سنجاق کردیم؛ همان نوای دلنشین صبحگاهی که عهد همیشگی‌ را به یادمانمی‌آورد: «اللهم رب‌النور العظیم» شاید چهره محسن فرهمند آزاد را نشناسیداما صدای معروف او را حتما به خاطر می‌آورید. وقتی که دعای عهد می‌خواند؛نوایی که حالا تبدیل به خاطره مشترک خیلی از بچه‌های مذهبی شده است. اوچندان اهل مصاحبه نیست، اما دعوت ما را رد نمی‌کند و در فرصتیمناسب به سوالات ما پاسخ می‌دهد.

 

 

arrow orخیلی‌ها شما را با صدای گرم مناجات و دعاهایتان می‌شناسند و کمتر با چهرهشما آشنایی دارند. اگر اجازه دهید گفت‌وگو را از زندگی در خانواده پدری‌تانآغاز کنیم.

من پنجمین و آخرین فرزند یک خانواده مذهبی هستم و در یکی از محله‌های قدیمیتهران به‌دنیا آمدم. پدرم از کودکی در محله قنات‌آباد زندگی می‌کرد و مادرمرحومم تا قبل از ازدواج همراه خانواده‌اش در محله خانی‌آباد ساکن بودبه‌قول معروف بچه جنوب شهر تهرانم

arrow orگویا پدرتان هم ذاکر اهل بیت(علیهم‌السلام) بودند؟ 
بله، پدر و عموی مرحومم ذاکر اهل بیت(علیهم‌السلام) بودند. هنوزپدرم با وجود سن و سال بالا در بعضی هیات‌های قدیمی و به‌خصوص هیات‌هایی کهخودش جزو بانیان آن بوده، مدح ائمه را می‌گوید.  

arrow orمداحی در مجالس اهل بیت(علیهم‌السلام) را از چه زمانی شروع کردید؟ 
از دوران کودکی با تشویق پدر و عمویم در مجالس مذهبی مداحیمی‌کردم اما به‌صورت رسمی و جدی از ۱۷ سالگی وارد این حیطه شدم. آن زمان هرهفته در منزل یکی از اساتیدم هیاتی در شب‌های جمعه برگزار می‌شد و من بهتشویق آنها در آن مجلس روضه می‌خواندم. اولین باری که می‌خواستم در جمعبزرگسالان هیات مداحی کنم، ابتدا به امام زمان‌(عج) توسل کردم. بعد شعری درمدح حضرت خواندم و ذکر را شروع کردم. البته آن مجلس هنوز هم در شب‌هایجمعه برگزار می‌شود و جمعیت زیادی در آن شرکت می‌کنند اما من بعد از مدتیبه‌دلیل دوری راه، توفیق شرکت در آن مجلس را از دست داده‌ام
 

arrow orمنظورتان از اساتید که به آن اشاره کردید آقایان مداح بودند؟ 
خیر، زمان تحصیل در دبیرستان البرز تهران به‌یادگیری علوم دینی وتحقیقات مذهبی علاقه زیادی نشان می‌دادم. برای همین معلمین مدرسه مرا به دونفر از اساتید علوم دینی معرفی کردند. با تاکید آنها مطالعات عربی را همشروع کردم

arrow orدر کنار مداحی به‌کار خاصی هم مشغولید؟ 
از‌‌ دوران جوانی همراه با درس خواندن تدریس هم می‌کردم. بعد ازگرفتن دیپلم، در رشته علوم آزمایشگاهی دانشگاه علوم پزشکی ایران پذیرفتهشدم. همزمان با تحصیل، به یادگیری دروس دینی هم پرداختم. بعد از پایاندانشگاه و خدمت سربازی با وجود اینکه معلم دینی چند دبیرستان بودم، یک‌باردیگر برای تحصیل در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی در کنکور شرکت کردمعلاوه بر این به‌عنوان کمک‌ویراستار کتاب‌های علوم دینی و عربی کنار یکی ازاساتید وارد کار ویراستاری شدم. 

arrow orچه شد که از مداحی وارد مناجات‌خوانی و دعا‌خوانی شدید؟ 
از سال ۷۳ ‌همراه چند نفر از دوستان یک گروه چهار نفره‌ را تشکیلدادیم و به سفارش مدارس، سرودهای مذهبی را به مناسبت‌های مختلف در استودیوضبط می‌کردیم و در قالب آلبوم‌های کاست به آنها می‌دادیم. درواقع یکی ازمدارس تهران تهیه‌کننده کار بود و ما چهار نفر با نام گروه «مصفا» کار راانجام می‌دادیم. کار خوبی بود. تقریبا برای خیلی از جوانان جای کاست‌هایموسیقی غربی را گرفته بود.‌‌

همان ایام بود که کار دعاخوانی را هم شروع کردم. موسسه امام رضا‌(ع) طرحی به نام «عترت» را انجام می‌داد و قرار بود ۱۴ «سی‌دی» به‌نام وجودمقدس چهارده معصوم(علیهم‌السلام) تولید کنند. به ما پیشنهاد دادند در پروسهتهیه «سی‌دی» با آنها همکاری کرده و نمایشنامه‌ها و سرود‌ها را اجرا کنیم.

بعد از آن قرار شد ادعیه و زیارت‌های مربوط به آن امام در هر «سی‌دی  «آورده شود. بدین ترتیب شروع کار دعاخوانی من در‌‌ همان موسسه امام رضا‌(ع) ودر پروسه تولید «سی‌دی»های «عترت» بود. البته چون من و دوستان ناممان راروی «سی‌دی»‌ها نمی‌نوشتیم، کسی ما را نمی‌شناخت و برای سفارش کار با موسسهامام رضا(ع) تماس می‌گرفتند

arrow orبرای مناجات‌خوانی از الگوی خاصی پیروی می‌کردید؟ 
دعاخوانی موضوعی نیست که اگر بخواهید حرفه‌ای شوید نیاز به تعلیمدستگاه‌های موسیقی داشته باشد. یعنی اصلا لازم نیست برای دعا آهنگ ساختبلکه دعا خواندن کاملا جوششی است. یعنی وقتی کسی قصد می‌کند دعایی رابخواند، بعد از توسل به اهل بیت(علیهم‌السلام) باید به مفهوم جملات توجهداشته باشد.

به‌عنوان مثال وقتی می‌گویید: «فالان من عذابک من یستنقذنی» جمله راطوری باید ادا کنید که این معنا را برساند که اگر الان در عذاب تو بیفتم،کیست که من را نجات دهد. به‌عبارت دیگر لحن دعا خواندن باید مطابق بر معناباشد تا تاثیرگذاری آن حداکثر شود. در دعا و مناجاتی که ائمه(علیهم‌السلام) می‌خواندند، رکن جذاب همین گرمی صدا ناشی از تطابق لحن با معنا بوده کهمردم را سمت دعا می‌کشاند. بنابراین شرط اول دعاخوانی، دانستن ادبیات عربدر حدی است که معانی را بدانیم. بعد از آن لحن خوب و صدای جذاب می‌تواندموثر باشد. البته بی‌توجهی به معانی دعا می‌تواند آن را تا اندازهآوازخوانی تنزل دهد. این مسئله باید مورد توجه علمای دین باشد تا حرمتادعیه حفظ شود

arrow orبا وجود اینکه مناجات‌های شما به‌خصوص دعای عهد مدام از رادیو وتلویزیون پخش می‌شوند چرا مردم تصویر شما را نمی‌بینند؟! دلیل حضور کمرنگشما در مصاحبه‌ با صدا‌و‌سیما و مطبوعات چیست؟ 
راستش را بخواهید علاقه‌ای به شناخته شدن در بین مردم ندارم. چوناز دوران کودکی و نوجوانی که با تشویق پدر و عمویم و بعد از آن با تشویقاساتید وارد این کار شدم یاد گرفتم تلاش کنم اثری در شأن آن بزرگواران خلقکنم تا آن اثر به یادگار بماند و شناخته شود، نه اینکه خودم را به مردمبشناسانم. تا به‌حال در بسیاری از برنامه‌های تلویزیونی مربوط به ادعیه وزیارت‌ها از من دعوت کرده‌اند به‌عنوان کار‌شناس میهمان یا کار‌شناس تلفنیحضور داشته باشم اما قبول نکرده‌ام. چون در فضایی که من کار کرده‌ام جاییبرای چهره شدن و خودنمایی وجود ندارد

arrow orشما مناجات‌ها و دعاهای زیادی خواندید؛ با کدامیک از آنها ارتباط بیشتری برقرار کرده‌اید؟ 
فکر می‌کنم در طول ۱۹ سالی که کار دعاخوانی را انجام می‌دهم،حدودا دو بار مفاتیح را کامل خوانده‌ام و صحیفه سجادیه را برای موسسه‌ای کهصحیفه گویا تهیه می‌کرد ضبط کرده‌ام اما در میان تمام دعا‌ها، فضای ضبطدعای عهد فضای خاصی بود که هیچوقت از یادم نمی‌رود ولی در مجموع دعای صباح وزیارت آل‌یاسین را بیشتر دوست دارم

arrow orکمی هم درباره زندگی خانوادگی‌تان بگویید. همسرتان خیلی ساکت است
نکته‌ای که مایلم درباره همسرم بگویم این است که او خیلی به دعاخواندن من آن طور که مردم اهمیت می‌دهند ‌توجهی ندارد. مرتب هم می‌گوید»فکر نکن خبریه!» فکر می‌کنم اگر چنین همسرانی در کنار افرادی مثل من باشندشاید بهتر بتوانند خدمت اهل بیت(علیهم‌السلام) را انجام دهند و دچار عجب وغرور نشوند. درواقع همسرم همیشه ترمزی برای غرور من بوده. به همین دلیلفکر می‌کنم اگر تمام خالقان آثار دینی چنین همسرانی داشته باشند، کسی دچارمنیت و شهرت‌طلبی نمی‌شود. چون دائم تذکر می‌دهد و یادآوری می‌کند که برایجلب رضایت مردم، رضای اهل بیت(علیهم‌السلام) را از دست ندهم

 

Farahmand-M-01

arrow orخانم فرهمند‌! نظر شما چیست؟ حرف‌های آقای فرهمند را تایید می‌کنید؟
طبیعی است هر انسانی دوست دارد دیده شود اما کسی که در فعالیت‌های مذهبیوارد می‌شود و موفقیتی به‌دست می‌آورد باید بداند که موفقیتش را مرهون لطفخدا و اولیاء الهی است. به همین دلیل باید مراقب باشیم کاری نکنیم کهموجبات برخورداری از این لطف را از بین ببریم. البته آقا محسن خودش مراقباست این برکت را از دست ندهد. این‌طور نبوده که فقط تذکرات من موثر باشدمن صدای او را خیلی دوست دارم و همیشه با نوای دعا خواندنش به آرامش می‌رسمولی در عین حال معتقدم این حنجره، حنجره‌ای نظرکرده است. به همین دلیلنمی‌خواهم اتفاقی بیفتد که او این فیض را از دست بدهد. 

arrow orخانم فرهمند‌! اگر موافقید به دوران ازدواجتان برگردیم. وقتی11 سال قبل می‌خواستید به خواستگاری آقای فرهمند پاسخ مثبت بدهیدمی‌دانستید که ایشان‌‌ همان خواننده دعای عهد معروف هستند؟ 
از روحیه مذهبی او خبر داشتم و می‌دانستم که در مجالس مذهبی مداحیمی‌کند و دعا می‌خواند ولی نمی‌دانستم دعای عهدی که از ‌تلویزیون پخشمی‌شود، صدای اوست؛ هرچند که آن موقع هم دعای عهد را با صدای او می‌خواندم وتکرار می‌کردم. بعد‌ها ‌که این را فهمیدم خیلی خوشحال شدم.

آقای فرهمند‌:‌ ازدواج من و همسرم خیلی سریع انجام شد. من با برادر همسرمدوست بودم و می‌دانستم که خانواده مذهبی و مقیدی هستند. آن موقع من به دلیلکاری در عربستان زندگی می‌کردم. با وساطت برادر همسرم‌، مادر و خواهرانمبه خواستگاری رفتند و من هم چند‌بار به‌صورت تلفنی با ایشان صحبت کردم .وقتی متوجه شدیم در موارد مهم و اساسی زندگی با هم همفکریم، تصمیم بهازدواج گرفتیم. من هم چند روز قبل از ازدواج به تهران آمدم و پنج روز بعداز ازدواج همراه همسرم به عربستان برگشتیم

arrow orخانم فرهمند‌! پس شما هم همراه آقای فرهمند ‌چند سالی درعربستان زندگی کرده‌اید! حتما امکان حج عمره و تمتع برای شما فراهم بوده؛درست است؟ 
بله، ما پنج روز بعد از ازدواج به عربستان سفر کردیم و در ریاضساکن شدیم. دوری از خانواده برای من سخت بود اما خوشبختانه در جایی زندگیمی‌کردم که تا مکه با اتومبیل 9 ساعت فاصله داشت. این مسئله به من آرامشمی‌داد. البته آقا محسن ‌اول دوست خوبی برایم بوده و بعد همسر خوبی برای مناست. آن دوران تجربه خوبی در زندگی من بود. چون هر‌از‌گاهی به زیارتمی‌رفتیم. به‌خصوص ماه‌های حرام که بیت‌الله‌الحرام خلوت بود، طواف کردن وانجام اعمال عبادی خیلی آسان و لذت‌بخش انجام می شد. دعای عهد را بعد از سفر کربلا خواندم در بین تمام دعاهایی که با صدای محسن فرهمند از برنامه‌هایتلویزیونی پخش می‌شود، دعای عهد حال و هوای به‌خصوصی دارد. خودش درباره ایندعا می‌گوید: «به‌نظر من نکته مهم در ماندگاری نوای دعای عهد این است کهاز ابتدا تا انتها، ملودی برخاسته از دعا بود و فی‌البداهه خوانده شد.

در دعای عهد باید توجه داشت که دعا از تمجید پروردگار شروع می‌شوداللهم رب النور العظیم و رب الکرسی الرفیع). تا جایی که به درخواست‌ها واظهار نیاز می‌رسد. در مورد درخواست‌ها هم باید گفت درخواست التماسی بااعلامی تفاوت دارد. اگر دعای عهدی که خوانده‌ام ماندگار شده، کسی به‌دنبالدلایل کرامتی و عرشی نباشد و لو اینکه باور دارم عنایتی به حقیر شده اماتوجه به این جنبه‌ها نباید مانع از توجه به تکنیک دعاخوانی شود. چون مداحیبا دعاخوانی متفاوت است. دلیلی ندارد که یک مداح خوب الزاما دعاخوان خوبیهم باشد یا بالعکس«.

خوب است بدانید او این دعا را که صبح‌ها از تلویزیون پخش می‌شود یکی دو روزبعد از زیارت عتبات عالیات خوانده. ماجرا را از زبان خودش بخوانید؛» اردیبهشت سال ۷۷ برای اولین بار به زیارت عتبات عالیات رفتم. صدام  هنوز  بود و برای ورود به عراق باید به سوریه می‌رفتیم و بعد وارد خاک عراقمی‌شدیم. سفر طولانی اما پربرکتی بود.

دو سه روز بعد از بازگشت به ایران بود که مدیر موسسه امام رضا‌(ع) از منخواست تمام دعاهای مربوط به امام زمان‌(عج) را اجرا و ضبط کنم. ضبط را ازدعای عهد شروع کردم و مدت هشت دقیقه بدون وقفه‌ دعا را خواندم. بعد از ضبط،من و صدابردار تا اندازه‌ای منقلب شده بودیم که آن روز دیگر نتوانستیمدعای دیگری را ضبط کنیم. البته این دعا را با یک اشتباه لفظی خوانده‌ام امابا وجود اینکه آن را چندین بار اصلاح کرده‌ و ورژن‌های بهتر و باکیفیت‌تریضبط کرده‌ام ولی هیچکدام جای دعای آن روز را نگرفته‌اند«.

 

حالا بشنوید دعای عهد معروف را با صدای محسن فرهمند

 دریافت

 

منبع: عقیق

1135076
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه گذشته
بازدید کل
346
292
1326
20198
1135076
امروز: دوشنبه، 29 مرداد 1397

تماس با ما

آدرس: کاشان، خیابان غیاث الدین جمشید کاشانی، حرم الحسن (علیه السلام)

تلفن گویا : 55242321-31(98+)

صندوق پیامک : 20001018

پست الکترونیک: info@hasanjan.ir

چه کسی آنلاین است؟

ما 8 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم