هیئت فرهنگی عشاق الحسن علیه السلام کاشان - گفتگو با حاج سید مهدی میرداماد

 

  Aparat-Icon-Gary   Instagram-Icon-Gary   Telegram-Icon-Gary

  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 031-55242321
گفت‌و‌گو با حاج سید مهدی میرداماد

سید مهدی میرداماد: می‌خواستم بازیگر شوم، با دعای مادرم مداح شدم

هیئتی‌ها او را با شال سبزی می‌شناسند که همیشه دور گردن دارد. حالا این مداح جوان در ردیف مداحان تراز اول کشور است و برنامه‌هایش در قم با استقبالی عجیب رو‌ به‌ رو می‌شود.

Mirdamad-SM-01 iconحاج سید مهدی میرداماد به‌ واسطه سکونتش در شهر قم و ارتباط با علما توانسته اندوخته‌های دینی خودش را مضاعف کند و به همین دلیل وقتی میکروفون به‌دست می‌گیرد، هر حرفی را نمی‌زند و هر شعر و روایت غیر‌معتبری را نمی‌خواند. تا اینجا از سید مهدی میرداماد مداح برایتان گفتیم اما او روی دیگری هم دارد که در خانواده تعریف می‌شود؛ سید مهدی پدر، سید مهدی همسر و سید مهدی فرزند. خیلی‌ها می‌گویند زندگی با مداحان به‌خاطر مشغله‌های فراوان سخت است ولی میرداماد همیشه سعی کرده جایگاه والای خانواده را در زندگی خود حفظ کند. این گفتگو را بخوانید؛

 

arrow orدر یکی از گفت‌و‌گو‌هایتان گفته بودید از دعای مادرتان به اینجا رسیده‌اید. از همین‌جا شروع کنیم؟

دعای پدر و مادر در پیشرفت معنوی و مادی افراد تاثیر بسیار زیادی دارد و بزرگان دین سفارشات زیادی در این زمینه دارند که نباید از این دعا‌ها و تاثیر آنها غافل باشیم. بنابراین ما هم از این قاعده مستثنی نیستیم.

arrow orمادرتان دعای خاصی کرده بودند؟

هیچوقت یادم نمی‌رود؛ انگار همین الان این دعا را از زبان او شنیده باشم. خدا رحمتش کند می‌گفت: «دعا می‌کنم در خانه امام حسین‌(ع) عزیز شوی». یکی از قشنگ‌ترین دعاهایی که همیشه و در همه حال یادم هست همین دعاست.

arrow orوقتی مادرتان را از دست دادید چند‌ساله بودید؟

حدودا ۱۸ساله بودم. در حال گذر از نوجوانی و پا گذاشتن به دنیای جوانی بودم که از نعمت داشتن مادر محروم شدم. سال ۷۴وقتی او را از دست دادم برای من بسیار سخت و غیر‌قابل باور بود. به‌هر حال مادرم را در سنی از دست دادم که بسیار به محبت او احتیاج داشتم. مادرم ارادت ویژه‌ای به ائمه(علیهم‌السلام) داشت. برای همین از ابتدا علاقه داشت در مسیر اهل بیت باشم و این برای من خیلی جالب بود. همزمان که کلاس دوم یا سوم راهنمایی بودم علاقه زیادی به مسائل مذهبی و خواندن سرود‌های انقلابی یا تواشیح داشتم ولی خیلی به بازیگری و سینما علاقه‌مند بودم. طبیعتا کسی که وارد دنیای نوجوانی می‌شود به تجربه فضاهای جدید علاقه‌مند می‌گردد. یادم هست در آن دوران به جمع کردن عکس بازیگر‌ان علاقه‌مند بودم و این کار خیلی برایم ارزشمند بود. این را برای نوجوانان و جوانان می‌گویم؛ مادرم این جمله را بار‌ها به من گفته: «اگر دل من را به‌دست بیاوری و مرا راضی کنی خدا از تو راضی می‌شود. در زندگی کاری کن که دل من را راضی کنی». واقعیت قصه این بود که رضایت مادرم در رفتن من به‌سمت سینما و بازیگری نبود.

arrow orایشان به‌طور جدی مخالفتی هم با شما می‌کردند؟

یادم هست یک روز که به ‌خانه آمده بودم با صحنه باور‌نکردنی‌ای روبه‌رو شدم. مادرم داشت عکس‌های بازیگرانی را که با کلی ذوق و شوق جمع‌آوری کرده بودم وسط حیاط می‌سوزاند. به‌شدت ناراحت شدم و گریه کردم ولی آن آغوش مادرانه واقعا جایگزین همه اتفاقاتی شد که می‌توانست روی دهد. مرا در آغوش گرم خودش گرفت و بوسید و نوازش کرد و با‌‌‌ همان عاطفه مادری گفت: «تو با این عکس‌ها عاقبت بخیر نمی‌شوی!» من برایش توضیح دادم دوست دارم در این راه کار کنم اما او با‌‌‌ همان لحن مهربان و دلسوزانه‌اش گفت: «برایت دعا می‌کنم خدا جوری به تو آبرو و عزت دهد که عاقبت بخیر شوی. هم دنیایت آباد شود و هم آخرتت».

arrow orپس یکجورهایی مادرتان شما را به این عرصه وارد کرد‌ه‌اند؟

بله، خیلی برای سوق دادن من به‌سمت اهل بیت‌(علیهم‌السلام) انرژی مثبت می‌داد و برایم دعا می‌کرد. یادم هست اوایل در مسجد محله‌ مداحی می‌کردم. خانه ‌ما نزدیک مسجد بود. برای همین مادرم در حیاط می‌نشست تا صدایم را از مسجد بشنود. وقتی به خانه می‌رسیدم آنقدر مرا تشویق می‌کرد و به من انگیزه می‌داد که کلی ذوق می‌کردم. اصلا مادرم یکجورهایی در خانه سنگ صبور ما بود و همه مشکلاتمان را حل می‌کرد. هر بدی و شیطنتی که می‌کردیم سپر بلا‌ی ما بود و نمی‌گذاشت به ما آسیبی برسد. آخرین روزهایی هم که در قید حیات بود ما را به اهل بیت‌(علیهم‌السلام) سپرد و گفت: «از خدا می‌خواهم در خانه سیدالشهدا بمانی».

arrow orاگر موافقید کمی هم درباره زندگی مشترکتان صحبت کنیم؟ چگونه با همسرتان آشنا شدید و ازدواجتان چگونه سرگرفت؟

چون از نعمت مادر محروم بودم طبیعتا باید مراسم خواستگاری از طریق خانواده صورت می‌گرفت. مثل همه ازدواج‌های ایرانی بزرگ‌تر‌ها وارد شدند و این قضیه را مدیریت کردند. خدا را شکر تا‌کنون که در خدمت شما هستم به لطف اهل بیت‌(علیهم‌السلام) خانواده‌ای خوب و آرام و شاداب نصیبم شده. اگر موفقیتی نصیب انسان شود بدون شک منشاء آن یک خانواده خوب است. به‌قول معروف پشت هر مرد موفق یک خانواده موفق است. خدا را از این بابت شکر می‌کنم.

Mirdamad-SM-02

arrow orمراسم ازدواجتان چگونه برگزار شد؟

خیلی ساده برگزار شد. در سالروز میلاد یکی از ائمه جشن مختصری گرفتیم که با مدح و ثنای اهل بیت(علیهم‌السلام) همراه بود. راستش بیشتر شبیه هیات بود. معتقدم بچه‌های هیاتی باید با اهل بیت(علیهم‌السلام) مانوس و رفیق باشند و سعی کنند از‌‌‌ همان آغاز زندگی لااقل مراسم ازدواجشان را به‌گونه‌ای برگزار نکنند که در شأن بچه‌هیاتی‌ها نباشد. به‌هر حال وقتی یک عمر به روضه و جلسات اهل بیت می‌رویم باید با افرادی که با این محیط تناسبی ندارند تفاوت داشته باشیم. اهل بیت(علیهم‌السلام) حداقل باید از نظر رفتاری الگوی ما باشند. بار‌ها به دوستان ‌گفته‌ام کسی که به روضه سید‌الشهدا(ع) وصل است خوب نیست بعضی از رفتار‌ها و برخورد‌ها را انجام دهد.

arrow orمهریه همسرتان چقدر است؟

چهارده سکه به نیت چهارده معصوم.

arrow orدرآمدتان هنگام ازدواج چقدر بود؟

آن زمان درآمد متوسطی داشتم. معلم بودم و در کنار آن درس حوزه هم می‌خواندم ولی واقعیت ماجرا این بود که تلاش بسیار زیادی کردم. یعنی از صبح تا شب کلاس می‌رفتم و برای دانش‌آموزان کلاس تقویتی می‌گذاشتم. بالاخره باید برای زندگی تلاش می‌کردم.

arrow orیعنی از نظر مالی چندان زندگی راحتی نداشتید؟

زمانی که ازدواج کردم چیزی نداشتم. حتی زمانی که خواستگاری رفتم وام گرفتم تا بتوانم مقدمات ازدواجم را فراهم کنم.

arrow orبا توجه به اینکه بسیاری اوقات در کنار خانواده نیستید چگونه سعی می‌کنید خلاء نبود خودتان را در کنار خانواده جبران کنید؟

کار سختی نیست. اگر آدم بتواند در زندگی خود برنامه‌ریزی و نظم داشته باشد و کار‌ها را اولویت‌بندی کند قطعا به مشکلی بر‌نخواهد خورد.

arrow orیعنی می‌رسید برای خانواده هم وقت بگذارید؟

سعی می‌کنم اگر فرصتی پیش بیاید در کنار خانواده باشم یا اگر در طول سال امکان مسافرتی پیش بیاید بدون هیچ دغدغه‌ای همراه خانواده به‌سفر برویم و با تمام توان در خدمت‌شان باشم. باور کنید زمانی که در کنار خانواده هستم لذت می‌برم و این لحظات را با هیچ چیزی عوض نمی‌کنم. البته آنها هم وضعیت من را درک می‌کنند و این قطعا یک درک متقابل است.

arrow orزندگی یک مداح چه تفاوتی با دیگر افراد جامعه دارد؟

مسلما زندگی یک مداح با زندگی افراد عادی جامعه فرق می‌کند. یعنی در نگاه بیرونی شاید یکسان باشد ولی در درون دغدغه‌هایی وجود دارد که افراد عادی به آن فکر نمی‌کنند. مسلما کسی که بخواهد با یک مداح زندگی کند باید شرایط او و بار مسئولیتی را که بر دوش  اوست بتواند درک کند. بنابراین به خیلی از دوستان هم گفته‌ام در دوران خواستگاری حتما وضعیت خودشان را بگویند. درست است که اولویت ما همیشه زندگی و خانواده است اما حرفه ما بخشی از زندگی ماست که باید همسرمان آن را درک کند.

arrow orپس زندگی با یک مداح دغدغه‌ها و شرایط خاص خودش را دارد؟

بله، من به خواهرانی که قصد ازدواج با یک مداح را دارند توصیه می‌کنم نگاه مقدسی به این زندگی داشته باشند و با این اعتقاد وارد زندگی مشترک شوند که در طول دوران زندگی مشترک فقط به همسرشان خدمت نمی‌کنند بلکه به کسی رسیدگی می‌کنند که می‌خواهد خدمتگزار مجلس اهل بیت(علیهم‌السلام) باشد و هزاران جوان را با دستگاه امام حسین‌(ع) و اهل بیت‌ وصل کند. اگر آرامش در خانواده برقرار نباشد و فکر و ذهن مداح به‌هم ریخته باشد، قطعا نمی‌تواند آن‌گونه که باید و شاید مجلس اهل بیت(علیهم‌السلام) را اداره و حق‌شان را ادا کند. در‌ واقع همسر یک مداح در جبهه دیگری در حال نبرد با دشمنان اهل بیت است. همان‌گونه که در دوران دفاع مقدس هم دیدیم زنان نقش مهمی در اداره جنگ ایفا می‌کردند و با برعهده گرفتن مسئولیت خانواده، باعث آرامش خاطر رزمندگان می‌شدند. در صدر اسلام هم در نقاط حساس تاریخ زنان بودند که با حمایت‌های معنوی خود نقش مهمی در یاری جبهه اهل بیت داشتند و امروز هم باید در این عرصه این‌گونه باشند.

Mirdamad-SM-04

arrow orگفتید بعد از دعای مادر، همسرتان نقش مهمی در موفقیت‌های شما داشته. چگونه ایشان در این راه به شما کمک می‌کنند؟

همسر آدم شریک تمام لحظات زندگی اوست و بسیار مهم است که کسی در زندگی همراه انسان باشد. به‌عنوان مثال ایام محرم که می‌شود همه اولویت خانواده‌ها محرم می‌شود و این موضوع در خانواده یک مداح نمود بیشتری دارد. یعنی باید زندگی‌ خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنیم که بتوانیم استراحت کافی و مطالعه لازم را داشته باشیم. در چنین زمانی نظارت بر خواب و خوراک بچه‌ها، رسیدگی به تکالیف و وضعیت درسی آنها و خیلی کارهای دیگر همه به‌عهده خانمم است. همه دغدغه او این است که من با آرامش خاطر به جلساتم برسم. یادم هست یک‌سال در ایام محرم خانمم باردار بود و واقعا تمام فکر و ذکرش این بود که با این وضعیت چگونه آرامش خاطر من را فراهم کند تا بدون هیچ نگرانی و دغدغه‌ای به برنامه‌هایم برسم. این برایم خیلی مهم بود که همسرم تا این اندازه وضعیت مرا درک می‌کند.

arrow orبه‌عنوان یک هیاتی فکر می‌کنید امروزه چه آسیب‌هایی خانواده‌ها را تهدید می‌کند؟

متاسفانه ما از فرهنگ اصیل و ناب اهل بیت(علیهم‌السلام) فاصله بسیاری گرفته‌ایم و این موضوع خسران بزرگی است که فرهنگ خانواده‌های ما را تهدید می‌کند. اگر دقت کرده باشید بعضی از زندگی‌ها با یک تعارف شروع می‌شود و با یک اخم خاتمه می‌یابد. بنابراین اولویت بچه‌‌هیاتی‌ها و غیر‌هیاتی‌ها باید خانواده باشد و به هیچ عنوان نباید گذاشت کمترین آسیبی به حریم خانواده وارد شود. ما الگوهای شاخصی چون امیرالمومنین‌(ع) و صدیقه کبری‌(س) داریم که اگر از زندگی آنها درس بگیریم خیلی از مشکلاتمان حل می‌شود.

arrow orبعضی‌ها معتقدند اکنون شرایط فرق کرده و نمی‌توان زندگی این دو بزرگوار را به زندگی‌های امروز تعمیم دهیم؟

باید ببینیم اینها چگونه زندگی می‌کردند. امیرالمومنین‌(ع) در زمان نبرد شمشیر دستش بود و زمانی که مسئولیتی در جامعه نداشت و جنگ نبود در مزرعه و قنات کار می‌کرد و سخت‌ترین کار‌ها‌یی را که از عهده یک مرد بر‌می‌آمد انجام می‌داد ولی زمانی که مولا به خانه باز‌می‌گشت چه اتفاقی می‌افتاد. آنچه در خانه مولا اتفاق می‌افتاد فقط ابراز محبت بود و بس. به‌جرات می‌گویم هیچکس بد‌اخلاقی یا بد‌رفتاری‌ای در زندگی مشترک حضرت علی‌(ع) و حضرت زهرا‌(س) ندیده. آنها حتی برای یک‌بار هم صدایشان را برای یکدیگر بلند نکرده‌اند. شاید بعضی‌ها بگویند ما که نمی‌توانیم مثل امیرالمومنین(ع) باشیم ولی می‌توانیم از رفتار‌ها و برخوردهای بزرگان دین الگو بگیریم و به‌واسطه آن خودمان را به این خاندان نزدیک کنیم. قطعا برای سعادتمندی و عاقبت بخیری خانواده‌ها و جامعه راهی جز پیروی از سبک زندگی اهل بیت(علیهم‌السلام) نداریم.

arrow orمهم‌ترین درسی که شما از این مکتب گرفته‌اید چیست؟

دین ما آئین محبت است و محبت شاه‌کلید همه زندگی‌هاست. بنابراین بهترین درسی که از زندگی ائمه(علیهم‌السلام) می‌توانیم بگیریم رفتار محبت‌آمیز این بزرگواران است که باید در همه خانواده‌ها رعایت شود. بعد از ۱۸سال نوکری کردن در خانه اهل بیت و بیش از ۱۲سال زندگی مشترک به‌جرات می‌گویم با اخلاق و محبت هیچ زندگی‌ای از هم پاشیده نمی‌شود و هیچ آفتی در زندگی تاثیر نمی‌گذارد چراکه محبت جای خالی همه کمبود‌ها را پر‌می‌کند.

arrow orارتباط با مجالس اهل بیت(علیهم‌السلام) چقدر در استحکام بنیان خانواده تاثیر دارد؟

مسلما ارتباط با مجالس ائمه‌(علیهم‌السلام) و عمل به دستورات بزرگان دین تاثیرات مهمی در خانواده بر‌جای می‌گذارد. اگر کسی در ظاهر ادعای هیاتی بودن داشته باشد ولی به این خانواده وصل نباشد قطعا در طول زندگی به مشکل بر‌می‌خورد. احکام و سفارشات بزرگان دین همه گویای این امر است که باید حرمت و شخصیت خانواده حفظ شود. به‌عنوان مثال وقتی مقام معظم رهبری خطبه عقد زوج‌های جوان را جاری می‌کنند، خطاب به عروس و داماد می‌فرمایند بروید با هم بسازید. منظور ایشان از این نکته چیست؟ این زوج جوان چه چیزی را باید با هم بسازند و چه چیزی را باید با تلاش و کمک یکدیگر به‌وجود بیاورند غیر از اینکه زندگی را با محبت بسازند.

 

در حاشیه گفتگو:

 

Mirdamad-SM-03

 

 خاطره سید مهدی میرداماد از دیدار با مقام معظم رهبری

‌سید مهدی میرداماد یکی از مداحانی است که بار‌ها در بیت رهبری مداحی کرده و خاطرات زیادی از این دیدار‌ها دارد. او یکی از خاطراتش را این‌گونه تعریف می‌کند: زمستان سال ۸۴بود و برف شدیدی می‌بارید. شب تاسوعای آن سال خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم. ایشان از من پرسیدند: «جلسه‌ شما در قم برگزار می‌شود یا تعطیل است؟» خدمت‌ ایشان عرض کردم نه، تعطیل نیست. بعد از مراسم عازم قم هستم تا به آن جلسه برسم. ایشان نگران شدند و با دلسوزی و محبتی خاص فرمودند: «من راضی نیستم این همه راه را تشریف بیاورید». سپس در ادامه مطلب مهمی را به ما یادآوری کردند و فرمودند: «ما امروز به حضور شما و نگه‌داشتن جوانان در این جلسات و در این جبهه فرهنگی نیاز داریم. سعی کنید این خاکریز را در قم حفظ کنید». آقا با بیان این جمله چندین نکته را به ما یادآوری کردند: نخست اینکه امروز مسئولیت بسیار سخت و خطیری داریم. جوانان باید به‌خاطر اعتقاد و تکلیف پا در عرصه هیات و مداحی بگذارند و اگر از سوی مخاطبان به آنها اقبال شد سعی کنند با توان فنی و اعتقادی بالا در این میدان حضور داشته باشند. نکته دوم اینکه وقتی آقا می‌فرمایند این خاکریز را حفظ کنید معنایش این است که ما در وسط میدان نبرد فرهنگی قرار داریم. مهم‌تر اینکه ایشان این توان را در امثال ما دیده‌اند که بتوانیم این سنگر را حفظ کنیم. از زمانی که مقام معظم رهبری این نکته مهم را به ما گوشزد کردند نگاهم به مداحی تغییر کرده؛ بدین معنا که خیلی تا قله آرمانی فاصله دارم ولی سعی کرده‌ام به آن سمت حرکت کنم تا بتوانم حق آن را ادا کنم.

 بهترین تفریح خانواده میرداماد 

سید مهدی میرداماد پدر دو دختر و یک پسر است که به هر یک از آنها علاقه خاصی دارد. البته آن‌طور که از حرف‌هایش بر می‌آید دختر‌انش به او وابسته‌ ترند و او سعی می‌کند به‌دلیل همین سفر‌هایش را کمتر کند و کنار بچه‌ها بماند. او در زمینه تفریح در خانواده‌اش می‌گوید: «تفریح جزو نیازهای یک زندگی است. البته بهترین تفریح ما زیارت امام رضا‌(ع) است. هر وقت توفیق زیارت امام هشتم را داشته باشیم حتما همراه خانواده می‌رویم. تفریح ما حرم امام رضا‌(ع) و اردوهای راهیان نور است. من خیلی کم تنهایی سفر می‌روم و سعی می‌کنم در برنامه‌هایی که در شهرستان‌ها پیش می‌آید در صورت امکان خانواده را همراه خودم ببرم. نه اهل کیش رفتن هستم، نه اهل دوبی رفتن و نه خارج رفتن. خانواده و فرزندانم هم از من چنین توقعی ندارند. تفریح خانواده کنار ما بودن است. در کنار خانواده لذت‌بخش‌ترین تفریحات را داریم و با بچه‌ها بازی می‌کنیم. بار‌ها شده برای مراسمی که به شمال می‌رویم حتی از کمترین فرصت‌ها استفاده می‌کنیم و بچه‌ها را کنار دریا می‌بریم چرا‌که می‌خواهیم خاطرات خوبی از مجلس اهل بیت‌ (علیهم‌السلام) در ذهن بچه‌ها نقش ببندد.

 

منبع: عقیق

 

1135075
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه گذشته
بازدید کل
345
292
1325
20198
1135075
امروز: دوشنبه، 29 مرداد 1397

تماس با ما

آدرس: کاشان، خیابان غیاث الدین جمشید کاشانی، حرم الحسن (علیه السلام)

تلفن گویا : 55242321-31(98+)

صندوق پیامک : 20001018

پست الکترونیک: info@hasanjan.ir

چه کسی آنلاین است؟

ما 7 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم